Budowa domu-nowinki techniczne


Ściany styropianowe
Ściany styropianowe
28.02.2015

Styropianowe domy

Cegły, pustaki ceramiczne czy bloczki silikatowe są obecnie najpowszechniejszym z materiałów do budowy domów. Najczęściej wymieniane zalety przy zastosowaniu cegieł to ich dobra izolacyjność termiczna oraz wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku np. pustaków Poroterm, dzięki ich zwiększonej grubości doskonale nadają się one do budowy ścian jednowarstwowych bez ocieplenia, a przy użyciu silikatów do spoinowania korzystamy z tylko zaprawy klejowej, dzięki czemu na naszej budowie dużo łatwiej zadbać jest o porządek. Materiały te posiadają jednak także swoje wady. Każdy z nich charakteryzuje przede wszystkim duży ciężar i masa ścian z nich budowanych, duża pracochłonność i czas wykonania. Z biegiem lat wypracowano jednak rozwiązanie, które łączy w sobie najważniejsze zalety wszystkich dotychczasowych materiałów wykluczając jednocześnie wiele ich wad. Mowa o nowoczesnej technologii systemu szalunku traconego z polistyrenu ekspandowanego (styropianu) z dodatkiem neoporu i periporu.

To prefabrykowane elementy styropianowe o podwyższonej wytrzymałości, lepszych parametrach izolacyjnych i o ograniczonej nasiąkliwości wodą. Podstawową zaletą tej technologii jest krótki czas oraz łatwość wykonania. Schemat budowy domu styropianowego zaczyna się od położenia tradycyjnej ławy lub płyty fundamentowej, a następnie na niej stawiane są kształtki styropianowe. Wewnątrz elementów styropianowych układane jest zbrojenie-pionowe w narożnikach budynku oraz wzdłuż otworów drzwiowych i okiennych, a także tam gdzie to konieczne- zbrojenie poziome. Następnie taki szalunek zalewany jest betonem(np.B12 lub C12-w zależności i od naszych potrzeb). Styropianowe formy stają się tym samym ociepleniem ścian, stanowiąc jednocześnie szalunek tracony. Nie ma konieczności dodatkowego ocieplania ścian.

 

Po ok 30 dniach, gdy zaprawa zwiąże, ściany są gotowe do wykończenia. Powierzchnia takich elementów jest bardzo dobrym podłożem do kładzenia elewacji z cienkowarstwowego tynku na siatce lub okładzin. W przypadku wyboru takiego rozwiązania budowlanego istnieje bardzo duża dowolność doboru materiałów wykończeniowych, zarówno ścian zewnętrznych jak i wewnętrznych. Zaleca się jednak by przy wykańczaniu ścian stosować technologie lekkie, najlepiej w systemach suchej zabudowy. Kładzenie instalacji wodno-kanalizacyjne oraz elektrycznej wewnątrz budynku, należy przeprowadzić w rdzeniu ściany przed zabetonowaniem lub położyć w bruzdach wyżłobionych w ścianie piankowej, przykrywając później płytą kartonowo-gipsową. Całość układa się wyjątkowo szybko ze względu na budowę kształtek styropianowych typu pióro-wpust. Ściany stawia się sprawnie i łatwo, gdyż materiał tu wykorzystywany jest lekki, daje się łatwo obrabiać (bez profesjonalnych narzędzi) a ich konstrukcja umożliwia wygodny montaż nawet budując w systemie gospodarczym. Doświadczona ekipa podczas jednej godziny pracy jest w stanie postawić ponad cztery i pół metra kwadratowego ściany. Technologia ta pozwala stosować dowolne techniki zalewania stropów, jednak nie należy poddawać ich wysokiej temperaturze powyżej 90 stopni oraz trzeba unikać kontaktu z rozpuszczalnikami organicznymi. W przypadku użycia paroizolacji z dodatkiem smoły lub rozpuszczalników organicznych, substancje w niej zawarte rozpuszczą nawet utwardzony styropian. Ze względu na wrażliwość na wysoką temperaturę, nie należy elementów styropianowych wystawiać na długotrwałe działanie słońca, lecz możliwie szybko pokryć powierzchnie tynkiem. Kolejnym istotnym czynnikiem, jest ograniczona przepuszczalność pary wodnej. Aby uniknąć skraplania się wody wewnątrz budynku, należy zamontować wentylację w każdym z pomieszczeń lub zastosować rekuperatory pomagające jednocześnie odzyskać ciepło. Decydując się na budynek z elementów styropianowych, możemy spotkać się z ograniczeniem co do wysokości stawianej konstrukcji. W przypadku typowych rozwiązań, nie mogą one być wyższe niż cztery kondygnacje. Jednak przy zastosowaniu kształtek o szerszym rdzeniu, zastosowaniu odpowiedniego betonu i zbrojenia, możemy pokusić się o postawienie nawet jedenastopiętrowych bloków mieszkalnych. Pewne problemy mogą się pojawić także, gdy planujemy instalację elementów wiszących wewnątrz budynku. Ze względu na niewielką grubość ścian, koniecznym będzie zastosowanie kołków dłuższych i grubszych, niż w domach budowanych tradycyjnymi metodami. Budowanie tą metodą nie ogranicza nas za to w kwestii kształtu budynku. Istnieje szeroka gama elementów podstawowych, nadprożowych czy narożnych. Elementy te można w dowolny sposób formować, co pozwala nam osiągnąć w zasadzie dowolny kształt budynku-nawet w kształcie okręgu.
Wymienione trudności, to chyba jednak niewielkie ustępstwa, kiedy w zamian otrzymujemy tak liczne zalety. Na koniec dodać można, że ze względu na niewielki ciężar materiału, szybkość montażu i możliwość łączenia elementów bez spoinowania, znacznemu ograniczeniu podlegać również będą nasze koszty. Biorąc pod uwagę możliwość załadowania większej ilości materiału, zmniejsza się koszt transportu. Kształtki gwarantują bardzo dobrą
izolacyjność termiczną budynku (bez występowania
Fot. Solaris18.blogspot.com
mostków termicznych), a to powoduje, że nasz dom jest wyjątkowo energooszczędny. Ograniczona ilość użytych materiałów, daje niższe koszty wywozu nieczystości, a znacznie skrócony czas budowy daje wymierne korzyści w postaci obniżonych kosztów na prąd czy wodę. Właściwie postawione ściany potrafią oprzeć się nawet ostrym warunkom atmosferycznym takim jak mróz, wilgoć, sól i nasłonecznie, a nawet huraganowy wiatr. Producenci gwarantują trwałość budynków ze styropianowych kształtek na 60 lat, a wykonawcy zapewniają nas nawet o 100-letniej wytrzymałości takich konstrukcji, a to może przekonać do jego wyboru wielu decydujących się na wybudowanie własnego lokum.

 

spienione szkło
spienione szkło
28.02.2015

Isomur lub spienione szkło

Kolejnym po zbrojeniu liniowym nowoczesnym rowiązaniem likwidującym mostki cieplne w murze jest element murowy Icomur lub "spienione szkło". Są to dwa różne materiały, które możemy zastosować jako przerwanie mostka cieplnego w ścianach murowanych. Aktualnie materiały te znajdują zastosowanie w kliku miejscach jako:

mała architektura z gabionów
mała architektura z gabionów
28.02.2015

Ogrodzenia z gabionów

Ogrodzenia z gabionów wykonane są ze stalowych najczęściej ocynkowanych siatek w kształcie koszy, które wypełnia się kamieniami. Wypełnienie mogą stanowić kamienie polne lub kamienie z kruszonych skał. Ogrodzenia doskonale komponują się z drewnianymi elementami. Kosze gabionowe znajdują zastosowanie również do umacniania skarp rzek, nasypów drogowych i kolejowych oraz jako elementy małej architektury.

Porotherm Dryfix
Porotherm Dryfix
28.02.2015

Murowanie na piankę-czysto i szybko

Firma Wienerberger opracowała nowatorski system murowania na piankę poliuretanową. Najważniejszym krokiem przed rozpoczęciem prac murarskich jest prawidłowe wypoziomowanie pierwszej warstwy pustaków. Pierwszą warstwę muruje się na 10mm warstwie zaprawy cementowo-wapiennej. Kolejne warstwy układane są na piankę, którą nanosi się na pustaki w dwóch pasach po 3cm każdy. Technologia Dryfix poprawia izolacyjność cieplną ścian o ok. 8% w stosunku do ścian murowanych pustaków Porotherm P+W na zwykłą zaprawę.

Dom kryty dachówką z posypką
Dom kryty dachówką z posypką
28.02.2015

Blachodachówka z posypką

Ciekawą alternatywą dla dachów krytych dachówką ceramiczną jest blachodachówka z posypką. Blachodachówki tego typu dostępne są w wielu kolorach i kształtach np. przypominających dachówkę lub gont drewniany. Te ostanie znajdują szerokie zastosowanie w rejonach górskich, nawiązując swym wyglądem do góralskiej architektury. Zaletą blachodachówki z posypką jest jej mały ciężar oraz nowoczesny wygląd. Nie bez znaczenia jest również 50 letnia gwarancja, którą dają producenci. Blachodachówkę układa się szybko i wygodnie, co bez wątpienia doceniają dekarze.

Strop styropianowy Teriva Lihgt
Strop styropianowy Teriva Lihgt
28.02.2015

Stropy styropianowe

Od kilku lat dostępne są na rynku "ciepłe" stropy z pustaków styropianowych. Ich niewątpliwą zaletą jest bardzo dobra izolacyjność cieplna w porównaniu z klasycznymi stropami gęstożebrowymi oraz prefabrykowanymi. Za poprawę izolacyjności cieplnej odpowiadają styropianowe pustaki stropowe o długości 100cm i szerokości 60cm układane są na typowych belkach stropowych-stropu gęstożebrowego. Dodatkowym atutem ww. stropów jest również usprawnienie montażu stropu. Pustaki styropianowe są bardzo lekkie, a dodatkowo można je docinać co eliminuje konieczność doszalowywania stropu oraz deklowanie, które miało miejsce w przypadku pustaków keramzytobetonowych.

Zbrojenie balkonowe
Zbrojenie balkonowe
28.02.2015

Zbrojenie balkonowe

Łączniki balkonowe stosuje się na styku balkonu lub tarasu ze ścianą zewnętrzną budynku. Jest to newralgiczne miejsce ze względów termicznych. Styk połączenia żelbetowej płyty balkonowej ze ścianą w tradycyjnym budownictwie jest miejscem, które powoduje powstawanie mostka cieplnego. Mostek ten przyczynia się do znacznego wychłodzenia ściany wewnątrz budynku co nierzadko powoduje powstawanie zawilgocenia naroża ściany i sufitu wewnątrz budynku. W dalszej konsekwencji w ww. miejscu powstaje czarny nalot-grzyb, który najczęściej uwidacznia się w okresie jesienno-zimowym. Aby zapobiec temu zjawisku należy na etapie budowania budynku zastosować łączniki balkonowe. Łącznik zbudowany jest z bardzo twardego styropianu, przez który przeprowadzone jest zbrojenie konstrukcyjne. Umieszczenie łącznika na styku balkonu ze ścianą zapewnia kontynuację ocieplenia ściany zewnętrznej, a zbrojenie w łączniku przenosi siły na styku balkonu ze ścianą. Typ łącznika dobierany jest każdorazowo przez producenta, w zależności od kształtu płyty balkonowej i możliwości zamocowania zbrojenia do konstrukcji stropu. Łączniki balkonowe dostarczają firmy: Halfen, Betomax, Schöck, Jordahl® & Pfeifer i inni.