Dom ekonomiczny A3


Dom ekonimiczny A3+
Dom ekonimiczny A3+

Projekt A3 jest projektem niedrogiego domu o podwyższonym standardzie. Budynek został zaprojektowany z myślą o 4-5 osobowej rodzinie, która poszukuje domu poza miastem.
Projekt cechuje się:
-ergonomią i funkcjonalnością układu pomieszczeń,
-optymalną powierzchnią użytkową (ok. 80m2),
-zrównoważoną ceną (od. 200tyś zł)
Idea projektanta opierała się na zaprojektowaniu budynku, którego powierzchnia odpowiadać będzie potrzebom 4-5 osobowej rodziny. W związku z tym dom A3 w wersji podstawowej posiada 2 sypialnie i pokój dzienny. W przypadku konieczności posiadania 3 sypialni, projekt umożliwia wykonanie jej poprzez wydzielenie z części pokoju dziennego.

Dom ekonomiczny A3+ rzut pomieszczeń
Dom ekonomiczny A3+ rzut pomieszczeń

Ściany konstrukcyjne (nośne) zaprojektowano wyłącznie po obrysie zewnętrznym budynku co pozwala na swobodną aranżacją przestrzeni wewnętrznej poprzez podał pomieszczeń ściankami działowymi (murowanymi lub z g-k). Tak przyjęte rozwiązanie powoduje, iż kosztotwórcza konstrukcja budynku została zmniejszona do minimum.
Dach zaprojektowano z lekkich wiązarów kratowych, które wsparto na ścianach obwodowych. Przyjęte rozwiązanie jest kontynuacją myśli o swobodnej możliwości aranżacji wnętrz- bez ryzyka kolizji konstrukcją.
W wersji podstawowej przewidziano już podwyższoną izolacyjność termiczną przegród (min. ścian i dachu). W tym celu zaprojektowano ocieplenie ścian ze styropianu o grubości 20cm, ocieplanie dachu przewidziano z pianki poliuretanowej natryskowej również o grubości 20cm. Powyższe rozwiązanie gwarantuje bardzo dobrą izolacyjność cieplną budynku. Natryskowa pianka poliuretanowa cechuje się blisko 30% wyższą izolacyjnością od wełny mineralnej oraz zapewnia całkowite uszczelnienie na styku z elementami drewnianymi.
Podstawowa wersja projektu przewiduje również montaż stolarki okiennej i drzwiowej o podwyższonej izolacyjności cieplnej. Przewidziano montaż stolarki okiennej Niemieckiej firmy Brügmann, 5-komorowy o szerokości 73 mm – zapewniający zachowanie optymalnych funkcjonalności, właściwości termicznych( Uokna =1,2 W/m2K) i akustycznych. Wersja podstawowa projektu obejmuje również zamontowanie rolet antywłamaniowych we wszystkich oknach.
Pokrycie dachu budynku zaprojektowano z dachówki ceramicznej płaskiej firmy Brass model Turmalin. Warstwę izolacji od spodu stanowi wysoko-paroprzepuszczalna membrana dachowa Fakro Eurotop.

różne wykończenia elewacji
Taras z drewna ze szklanym przekryciem
Taras z drewna ze szklanym przekryciem

Opcjonalnie projekt przewiduje:


Wykonanie wiaty garażowej wraz z zamykanym pomieszczeniem gospodarczym, w nowoczesnej formie architektonicznej. Ściany wiaty zaprojektowano z gabionów wypełnionych kamieniami. Dach wiaty zaprojektowano jako drewniany ruszt pokryty transparentnymi płytami z poliwęglanu. Z pomieszczenia gospodarczego wydzielono część do przechowywania odpadów stałych- z dostępem o frontu. Pozostała część umożliwia swobodne pomieszczenie wózków dziecięcych, rowerów a nawet kajaku.
Kolejnym opcjonalnym rozwiązaniem jest wykonanie drewnianego tarasu z drewna modrzewia syberyjskiego wraz z zadaszeniem z bezpiecznych hartowanych tafli szklanych. Opcja to obejmuje również zadaszenie wejścia do budynku, daszkiem szklanym mocowanym punktowo na cięgnach ze stali nierdzewnej.