Nasza firma wykonyje
Poniżej podstawowe akty prawne w zakresie ochrony pożarowej budynków
Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Tekst ogłoszony
Zgodnie z Ustawą z dnia 24 sierpnia 1991r. o ochronie przeciwpożarowej właściciel, zarządca lub użytkownik jest zobowiązany:
1) Przestrzegać przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych.
Komentarz: Wymagania te określone są min. w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
2) Wyposażyć budynek, obiekt budowlany lub teren w wymagane urządzenia przeciwpożarowe
i gaśnice.
Komentarz: Wymagania te określone są szczegółowo w Rozporządzeniu z dnia 7 czerwca 2010r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
3) Zapewnić konserwację oraz naprawy urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie
4) Zapewnić osobom przebywającym w budynku, obiekcie budowlanym lub na terenie, bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji.
Komentarz: Informacje w tym zakresie zawarte zostały w rozdziale 4 w Rozporządzeniu z dnia 7 czerwca 2010r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
5) Przygotować budynek, obiekt budowlany lub teren do prowadzenia akcji ratowniczej
Komentarz: Przygotowanie budynku do akcji ratowniczej związane jest z wieloma czynnikami, min. z zapewnieniem dojazdu do budynku, które określone zostały w Rozporządzeniu Ministra Sprawa Wewnętrznych i Administracji w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wwodę oraz dróg pożarowych.
6) Zapoznać pracowników z przepisami przeciwpożarowymi.
7) Ustalić sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.
Komentarz: Informację na temat sposobu postępowania na wypadek pożaru lub innego zagrożenia zapewnia i wdraża Właściciel lub zarządca w ramach przygotowania Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego budynku, której zakres określony został w §6.1 w Rozporządzeniu z dnia 7 czerwca 2010r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Przygotowanie lub aktualizację Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego właściciel lub zarządca zleca np. Inspektorowi Ochrony Przeciwpożarowej zgodnie z art. 4 pkt 2 Ustawy o ochronie przeciwpożarowej z 24 sierpnia 1991r.
8) 1a. Odpowiedzialność za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w ust. 1, stosownie do obowiązków i zadań powierzonych w odniesieniu do budynku, obiektu budowlanego lub terenu, przejmuje – w całości lub w części – ich zarządca lub użytkownik, na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej ustanawiającej zarząd lub użytkowanie. W przypadku gdy umowa taka nie została zawarta, odpowiedzialność za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej spoczywa na faktycznie władającym budynkiem, obiektem budowlanym lub terenem.
Komentarz: faktycznie władający budynkiem to osoba lub firma, która prowadzi działalność w obiekcie.
Poniżej przykładowe obiekty, które obsługujemy w zakresie bezpieczeństwa pożarowego.
Wykonanie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego dla budynku prodykcyjno - magazynowego z częścią biurową Remark -Kayser
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego dla budynku hotelu w Poznaniu
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego dla budynku biurowego w Poznaniu
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego dla budynku komnedy policji w Pniewach
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego budynku produkcyjno-magazynowego Poznań
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego budynku biurowo-magazynowego w Luboniu koło Poznania
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego budynku biurowo-magazynowego w Dąbrowie koło Poznania
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego budynku WSB w Poznaniu